W OTULINIE KARKONOSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Chata Pod Olbrzymami zlokalizowana jest w granicach otuliny Karkonoskiego Parku Narodowego, w niewielkiej odległości od granicy parku (500 m). Usytuowana jest w najwyżej położonych fragmentach Zachełmia, na wschodnich stokach Kopistej (ok. 620 m n.p.m.). Obszar ten, o charakterze półotwartej enklawy wewnątrz ekosystemów leśnych, tworzony jest przez strukturę kilku niewielkich płatów łąkowych, rozdzielonych niewielkimi zadrzewieniami. Zadrzewienia złożone są z drzew liściastych (jawor, buk, osika) i świerka.

Teren ten został włączony w granice otuliny Karkonoskiego Parku Narodowego ze względu na wyjątkowe cechy terenu źródliskowego górnej części doliny potoku Chojniec, z mozaiką ważnych dla całych Karkonoszy siedlisk (siedliska pomostowe dla karkonoskich gatunków). Występują tu dwa gatunki objęte ochroną częściową – są to mchy fałdownik nastroszony oraz rokietnik pospolity. Ponadto występuje liczna populacja konwalii majowej, objętej ochroną częściową do roku 2014, posiadającą w polskich Karkonoszach status gatunku zagrożonego wyginięciem.

W lesie za Chatą znajduje się źródlisko śródleśne, które stanowi idealne warunki do żerowania nietoperzy (nocka rudego, karlika większego). Można tu spotkać również żabę trawną, a także pospolite gatunki ptaków (świstunka leśna, śpiewak, kos, bogatka, strzyżyk, zięba). Teren, na którym znajduje się Chata jest częścią korytarza ekologicznego wykorzystywanego przez gatunki karkonoskie, łączącego Karkonoski Park Narodowy z otaczającymi go obszarami leśnymi.

Teren ten odwiedzają również dziki, sarny i jelenie (sarna i jeleń są to dwa odrębne gatunki, a sarna nie jest „żoną” jelenia 😉 Jeleń jest największym zwierzęciem jakie możemy spotkać w Karkonoszach. Występuje tu bardzo licznie. Przebywając w Chacie na przełomie września i października można zostać uczestnikiem jednego z najwspanialszych spektakli przyrody w naszych górach. Rykowisko jest to okres, w którym byki, czyli samce jeleni, toczą widowiskowe zmagania o względy łani i prawo do posiadania potomstwa. Porykujące jelenie słychać wtedy wszędzie, a nierzadko zdarza się także je zobaczyć.

Odpoczywając w Chacie na tarasie możemy podziwiać szybujące nad nią duże piękne ptaki należące do rodziny jastrzębiowatych, w tym samego bielika, największego ptaka gniazdującego w Polsce, nazywanego zwyczajowo orłem, choć wcale orłem nie jest 😉 Wokół gniazd jastrzębiowatych obowiązuje strefa ochronna a ich lokalizacja objęta jest tajemnicą prawną, co ma na celu obronę tego gatunku.

Przy Chacie możemy natknąć się na rosnące ciekawe okazy obcego pochodzenia, które zadomowiły się w Karkonoszach jak np. piękna i niebezpiecznie trująca roślina Naparstnica purpurowa czy grzyb przypominający rozgwiazdę okratek australijski nazwany Diabelskie Palce, należący do rodziny sromotnikowatych.

W okolicy Chaty rosną również jadalne maliny, poziomki i jeżyny, a także różne gatunki grzybów.

Źródło: Postanowienie Dyrektora KPN z dn. 18.05.2020r., Pokaż_https://kar…, Pokaż_http://e-ka…, Przyroda Karkonoszy i Pogórza X. Orły W Karkonoszach w fotografii i opracowaniu Zbigniewa Adamskiego i Zofii Wąsik

W OTULINIE KARKONOSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *